«
 1. Anasayfa
 2. HAYVANLAR ALEMİ
 3. Evde Hangi Hayvanlar Beslenebilir? Evde Beslenebilecek Hayvanlar (2023)

Evde Hangi Hayvanlar Beslenebilir? Evde Beslenebilecek Hayvanlar (2023)

Adsız tasarım (67)
Rate this post

Evde Hangi Hayvanlar Beslenebilir sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Evcil hayvanlar birçok hayvansever için dostluğun ve sevginin temsilidir. Evcil dostlarla geçirilen vakitler hem fiziki, hem de psikolojik açıdan oldukça faydalıdır. 

Evde hangi hayvanlar beslenebilir?

Ancak her hayvan, ev ortamı için uygun değildir. Evin büyüklüğü, beslenilen hayvanın ihtiyaçları ve bakımı evde hangi hayvanı besleyeceğiniz konusunda etkilidir. Bunun yanı sıra alerjileriniz, bütçe, evin ortamı ve diğer birçok unsur evde besleyeceğiniz hayvan türü konusunda etkili olmaktadır. Bu içeriğimizde evde hangi hayvanlar beslenebilir konusuna değindik.

Evde Hangi Hayvanlar Beslenebilir?

Evcil hayvan sahibi olmak birçok insan için büyük bir mutluluk kaynağıdır. Evcil hayvanlar dostluklarıyla ve sevimli yapılarıyla yaşamımıza neşe katarlar. Fakat hangi hayvanın evde beslenmesi gerektiği konusunda karar vermek bazı kişiler için zor olabilmektedir.

Adsiz tasarim 69

Her hayvanın kendine has ihtiyaçları, bakım zorlukları ve masrafları vardır. Ayrıca her hayvan, ev ortamında yaşayamamaktadır. Bu nedenle birçok kişi, Evde Hangi Hayvanlar Beslenebilir, Evde Beslenebilecek Hayvanlar hangileridir sorusunu sormaktadır. Günümüzde yoğun olarak balıklar, kediler ve köpekler evde beslenmektedir.

Evde Beslenen Hayvanlar Listesi

Evde hangi hayvanlar beslenebilir sorusuna cevap olarak, genellikle ihtiyaçlarına uygun bir yaşam alanı sağlanabilmesi ve dost olabilmeleri nedeniyle tercih edildiğini belirtmek gerekir. Evde beslediğiniz dostunuzun ev ortamına uygun olması, rahat edebilmesi ve bazı ihtiyaçlarının kolaylıkla karşılanabilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle evde beslenen hayvanlar listesi, seçim yaparken size yardımcı olacaktır. Peki, Evde Beslenebilecek Hayvanlar hangileridir?

 1. Köpek
 2. Kedi
 3. Hamster
 4. Muhabbet Kuşu
 5. Balık
 6. Kaplumbağa
 7. Tavşan
 8. Papağan
 9. Akvaryum hayvanları
 10. Bazı sürüngenler

Bu hayvan türleri, evde hangi hayvanlar beslenebilir sorusuna yanıt arayan kişiler için önerilen ve listelenen hayvan türleri arasında kesinlikle yer almaktadır. Bu hayvanlar ev ortamına kolaylıkla uyum sağlayabilmekte, ev ortamında sorunsuz bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmektedir.

Evde Beslenecek Tüysüz Hayvanlar

Birçok kişi, evde besledikleri hayvanların tüy dökmelerinden rahatsız olmaktadır. Bunun yanı sıra evde küçük çocukların olması, alerjinin olması ve hijyenik sebepler; evde beslenebilen hayvanların seçiminde de etkili olmaktadır. Eğer siz de evinizde tüysüz bir hayvan beslemek istiyorsanız, tercih edebileceğiniz evcil dostlar şu şekildedir;

 1. Sfenks kedisi
 2. Balıklar
 3. Su kaplumbağası
 4. Tüysüz hamster
 5. Pogana
 6. Bazı sürüngen çeşitleri
 7. Su yengeci
Adsiz tasarim 68 1

Gibi hayvan türleri, evde besleyebileceğiniz bakımı kolay ve tüysüz hayvanlardır. Özellikle tüy sorunundan yakınıyorsanız ancak evinize yeni bir evcil hayvan dostu davet edip onunla eğlenceli vakitler geçirmek istiyorsanız, bu liste sizin için işe yarayıcı olabilir.

En Masrafsız Evcil Hayvan Hangisidir?

Birçok kişi evinde evcil hayvan beslemek istese de, ekonomik nedenlerle bu isteklerini gerçekleştirmeleri mümkün olmayabilir. Bu nedenle bakımı kolay ve masrafsız evcil hayvan türlerini tercih ederek, isteklerine ulaşabilirler. Peki, En Masrafsız Evcil Hayvan Hangisidir?

Hamster

Küçük kafesleri, az miktarda yiyecekleri ve temel bakımlarıyla hamsterlar, diğer evcil hayvanlara kıyasla oldukça masrafsızdır. Üstelik bu sevimli dostlarımız, evde bulunabilecek sebzeleri de tüketerek beslenebilmektedir.

Betta Balığı

Betta balıkları oldukça ilgi çekici görünen ve küçük akvaryumda yaşayabilen balıklardır. Haftada bir beslenen betta balıkları, en masrafsız evcil hayvan türleri arasındadır. Betta balığı, evde beslenebilecek hayvanlar arasında mutlaka görülen türlerden biri olmaktadır.

Japon Balığı

Japon balıkları en masrafsız evcil hayvanlar arasında yer almaktadır. Bu balıklar nispeten kısa ömürlü olsa da; birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Tek beslenme kaynakları olan yemler, uzun süre boyunca kullanılabilmektedir.

Karides

Akvaryum karidesleri düşük maliyetli evcil hayvanlardır. Doğru su şartları sağlandığında, uzun yıllar boyunca sağlıklı şekilde yaşayabilirler. Ayrıca akvaryum karideslerinin bakımları kolaydır ve yemleri oldukça ucuzdur.

Su Kaplumbağası

Su kaplumbağası en çok tercih edilen ve en masrafsız evcil hayvanlardan birisidir. Evde beslenmesi oldukça kolaydır. Evde bulunan sebzeler ve meyvelerle beslendiği gibi, hazır yemler de alınabilir. Ayrıca doğru hazırlanan bir akvaryum içerisinde ömür boyu yaşayabilirler.

Adsiz tasarim 67 1

Hiç Büyümeyen Hayvanlar

Hiç büyümeyen hayvanlar özellikle evi küçük olan ya da besleyebileceği alan kısıtlı olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bazı evcil hayvanlar doğduklarında sahip oldukları boyutları korurlar ve hayatları boyunca fiziksel olarak büyümezler. Eğer hiç büyümeyen hayvanlar hangileri sorusunun cevabını öğrenmek istiyorsanız, şu şekilde yanıt vermek mümkün olabilir;

 1. Chihuahua,
 2. Betta balığı,
 3. Su karidesi,
 4. Japon balıklarının bazı türleri,
 5. Beagle,
 6. Deniz atı,
 7. Tatlı su salyangozu,
 8. Siyam kedisi

Bu hayvanlar doğduktan hemen sonra çok az büyüyüp, sonrasında gelişim göstermeyen hayvanlardır. Ayrıca ev ortamına uygun olmaları sebebiyle, birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Balıklar, evlerde kedi gibi av/avcı riski yaratabilecek canlıların bulunduğu durumlarda daha iyi gözetilmeli ve hayvanların birbirine zarar vermesi önlenmelidir.

Bir Cevap Yaz

iyibilgiler Hakkında

iyibilgiler

İyibilgiler.com kurucusu ve yöneticisidir, aktif olarak 8 yıldır içerik üreticisidir. İşten arta kalan zamanları blog yazarlığı yaparak değerlendirmektedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *