«
  1. Anasayfa
  2. İNTERNET
  3. Facebook Reklamı Nasıl Verilir? Facebook Reklamı Nasıl Açılır? (2023)

Facebook Reklamı Nasıl Verilir? Facebook Reklamı Nasıl Açılır? (2023)

Adsız tasarım - 2023-10-26T222347.835
Rate this post

Facebook reklamları, özellikle sosyal medyadan kitle elde etmek isteyen ve bununla birlikte satılarını artırmak, daha fazla müşteri elde etmek, sitesine daha fazla ziyaretçi çekmek gibi amaçları olan kullanıcılar tarafından en çok merak edilen konular arasındadır. Bununla birlikte Facebook reklamları, Meta çatısı altında birleştirilen Facebook ile Instagram üzerinde sosyal medya hesaplarında daha fazla takipçi elde etmenin harika bir yoludur.

facebook reklam

Facebook reklam vermeniz halinde verilen reklam 2,17 milyar kişiye ulaşabilir. Dünya nüfusunun %30’na ulaşmış olursunuz. Bunun yanı sıra platformun aktif kullanıcı sayısı her geçen gün büyümeye devam ediyor. Peki, Facebook reklamı nedir? Facebook reklamı nasıl verilir?.

Facebook Reklamları (Facebook Ads) Nedir?

Facebook reklamları, sadece Facebook platformunda değil aynı zamanda Instagram, Messenger ve Audience Network gibi Facebook’a ait diğer platformlarda da yayınlanır. İşletmeler ve pazarlamacılar ürünlerini, hizmetlerini ve üretmiş oldukları içeriklerini tanıtmak için ücretli reklamlarını bu platformlar üzerinden verebilir. Demografik bilgiler, ilgi alanları, içeriklerin tanıtılması, ürün ve hizmetlerin sunulması için Facebook reklamlarını kullanır.

Facebook’ta Nasıl Reklam Verilir?

Facebook’ta reklam vererek geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Ürünlerinizin ve hizmetlerinizin tanıtımı için en etkin yol reklam verme yoludur. Akla gelen soru “Facebook’ta nasıl reklam verilir?” Bu sorunun cevabını sizler için araştırarak reklam kampanyasının nasıl yürütüleceği adım adım belirtildi. Sizler de bu adımları uygulayarak geniş müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz. 

1.Öncelikle bir Facebook işletme sayfası oluşturulur.

Facebook’ta reklam verebilmeniz için öncelikle Facebook işletme sayfanızı oluşturmanız gerekir. 

2. Facebook Reklam Yöneticisi ile iletişime geçilir.

Ürün veya hizmetlerinizin reklam kampanyasın yürütmek için linke tıklayarak Facebook Reklam Yöneticisi ’ne gidin.

3. Yeni bir reklam kampanyası başlatmak için “Oluştur” tıklanılır.

Reklam Yöneticisi’nde panelinde bir reklam kampanyası oluşturmaya başlamak için “Oluştur” butonuna tıklayın.

Adsiz tasarim 2023 10 26T222418.478

4. Bir kampanya amacı seçilir.

Facebook, tüm kullanıcılarına marka bilinirliği, erişim, trafik, katılım, uygulama yüklemeleri, dönüşümler vb. gibi birçok noktada reklam hedeflerinizle uyumlu çeşitli kampanya hedefleri sunar. Bu sayede istediğiniz sonuçlar ile en iyi eşleşen hedefi seçilir. 

5. Kampanyanız isim verin.

Tanımlamanıza yardımcı olması açısından kampanyanıza açıklayıcı bir isim vermeniz gerekir.  Mümkünse bir A/B testi oluşturmayı ve bir kampanya bütçesi optimizasyonu tanımlamayı da seçmek verimli olur.

6. Reklam hesabınızı oluşturun.

Şayet bir reklam hesabınız yok ise, Facebook sizden ülkeniz, para biriminiz ve saat diliminiz de dâhil olmak üzere birçok bilginin yer aldığı hesap ayrıntılarınızı girmenizi isteyecektir.

7. Hedef kitlenizi belirtin.

Hedef kitlenize ilişkin demografi, ilgi alanları ve davranışlara göre seçerek bir reklam seti oluşturun.  Gelişmiş hedefleme seçenekleri kullanarak Özel Hedef Kitleleri ve Benzer Hedef Kitleleri de kullanma imkânına sahip olabilirsiniz. 

Adsiz tasarim 2023 10 26T222401.197

8. Reklam alanlarını seçme

Facebook üzerinden verilen reklamlar, Facebook’un kendi platformları olan Instagram, Audience Network ve Messenger gibi ortamlarda otomatik olarak yerleştirmesine izin verebilir ya da belirli yerleşimleri manuel olarak seçerek, reklamlarınızın nerede görünmesini istediğinizi seçebilirsiniz. 

9. Bütçe ve programınızı belirleyin.

Reklam için harcamak istediğiniz bütçeyi belirleyerek reklamınızı daha iyi optimize edebilir, bütçe konusunda planlı ilerleyebilirsiniz.

10. Reklam biçiminizi belirtin.

Reklam kampanyanızı hedefinize ve yaratıcı öğelerinize uygun bir reklam biçimi seçerek reklamınızı oluşturmayı hedefleyin. Facebook, tek resimli videolu, dönen reklamlar ve daha fazlasını içeren çeşitli biçimler sunar.

11. Reklam kreatifinizi ekleyin.

Görsel materyallere  (resimler veya videolar) yükleyin ve bir başlık, metin ve harekete geçirici mesaj gibi ilgi çekici bir reklam metni hazırlayabilirsiniz.

12. Reklamınız ile ilgili gerekli incelmeyi yaparak onaya gönderin

Reklamınızı inceleme aşamasın alınmadan önce, reklam ayarlarını, hedefleri bir kez daha kontrol ederek uygun olup olmadığından emin olduktan sonra incelemeye gönderin. Reklamlar 24 saat içinde incelenir. 

13. Kampanyanızı takibini yaparak optimize edin

Reklam kampanyanızın performansını izlemek, temel ölçümleri analiz etmek ve sonuçlarınızı iyileştirmek amacı ile veriye dayalı optimizasyonlar yapmak için Facebook Reklam Yöneticisi’ni kullanılabilir. 

Bu adımlar sırası ile izlenerek başarılı bir Facebook reklam kampanyası yürütebilirsiniz. 

Facebook Reklamı Nasıl Açılır?

Facebook ve Instagram üzerinden reklamlarınızı yönetebilmeniz için öncelikle Facebook Business Manager açma işlemini halletmeniz gerekir. Bunun yanı sıra hesabınızın içerisinde en az bir reklam hesabınızın bulunması da önemlidir. Sonraki zamanlarda eklemek istediğiniz reklam hesaplarınızı ekleyerek yönetimini buradan sağlayabilirsiniz. 

Facebook reklamı nasıl açılır? Diyorsanız öncelikli olarak Facebook Business Manager hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Bu aşamadan sonra  ‘İşletme Ayarları’ sekmesine tıklanarak buradan reklam hesaplarınızı ekleyebilirsiniz. Sayfanın sol kısmında yer alan açılır menüdeki ‘Reklam Hesapları’ sekmesini üzerinden hesaplarınızı yönetmeye başlayabilirsiniz.

Adsiz tasarim 2023 10 26T222347.835

Reklam Hesapları sekmesinde bulunan sayfada  ‘Ekle’ butonuna tıklayarak hesaplarınızı eklemiş ve aynı şekilde  ‘Yeni Hesap Oluştur’ adımı ile hesap oluşturmuş iseniz reklam modelleri arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Facebook Business Manager açma aşamaları bu adımlardan oluşuyor. Sonrası tamamen ekibinizin bilgi ve deneyime kalıyor. 

Bir Cevap Yaz

iyibilgiler Hakkında

iyibilgiler

İyibilgiler.com kurucusu ve yöneticisidir, aktif olarak 8 yıldır içerik üreticisidir. İşten arta kalan zamanları blog yazarlığı yaparak değerlendirmektedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *