Facebook Reklamı Nasıl Verilir?

Facebook reklamları, özellikle sosyal medyadan kitle elde etmek isteyen ve bununla birlikte satılarını artırmak, daha fazla müşteri elde etmek, sitesine daha fazla ziyaretçi çekmek gibi amaçları olan kullanıcılar tarafından en çok merak edilen konular arasındadır. Bununla birlikte Facebook reklamları, Meta çatısı altında birleştirilen Facebook ile Instagram üzerinde sosyal medya hesaplarında daha fazla takipçi elde etmenin harika bir yoludur. Facebook reklam vermeniz halinde verilen reklam 2,17 milyar kişiye ulaşabilir. Dünya nüfusunun %30’na ulaşmış olursunuz. Bunun yanı sıra platformun aktif kullanıcı sayısı her geçen gün büyümeye devam ediyor. Peki, Facebook reklamı nedir? Facebook reklamı nasıl verilir?. Facebook Reklamları (Facebook Ads) Nedir? Facebook reklamları, sadece Facebook platformunda değil aynı zamanda Instagram, Messenger ve Audience Network gibi Facebook’a ait diğer platformlarda da yayınlanır. İşletmeler ve pazarlamacılar ürünlerini, hizmetlerini ve üretmiş oldukları içeriklerini tanıtmak için ücretli reklamlarını bu platformlar üzerinden verebilir. Demografik bilgiler, ilgi alanları, içeriklerin tanıtılması, ürün ve hizmetlerin sunulması için Facebook reklamlarını kullanır. […]

Facebook Reklamı Nasıl Verilir?

Facebook reklamları, özellikle sosyal medyadan kitle elde etmek isteyen ve bununla birlikte satılarını artırmak, daha fazla müşteri elde etmek, sitesine daha fazla ziyaretçi çekmek gibi amaçları olan kullanıcılar tarafından en çok merak edilen konular arasındadır. Bununla birlikte Facebook reklamları, Meta çatısı altında birleştirilen Facebook ile Instagram üzerinde sosyal medya hesaplarında daha fazla takipçi elde etmenin harika bir yoludur.

facebook reklam

Facebook reklam vermeniz halinde verilen reklam 2,17 milyar kişiye ulaşabilir. Dünya nüfusunun %30’na ulaşmış olursunuz. Bunun yanı sıra platformun aktif kullanıcı sayısı her geçen gün büyümeye devam ediyor. Peki, Facebook reklamı nedir? Facebook reklamı nasıl verilir?.

Facebook Reklamları (Facebook Ads) Nedir?

Facebook reklamları, sadece Facebook platformunda değil aynı zamanda Instagram, Messenger ve Audience Network gibi Facebook’a ait diğer platformlarda da yayınlanır. İşletmeler ve pazarlamacılar ürünlerini, hizmetlerini ve üretmiş oldukları içeriklerini tanıtmak için ücretli reklamlarını bu platformlar üzerinden verebilir. Demografik bilgiler, ilgi alanları, içeriklerin tanıtılması, ürün ve hizmetlerin sunulması için Facebook reklamlarını kullanır.

Facebook’ta Nasıl Reklam Verilir?

Facebook’ta reklam vererek geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Ürünlerinizin ve hizmetlerinizin tanıtımı için en etkin yol reklam verme yoludur. Akla gelen soru “Facebook’ta nasıl reklam verilir?” Bu sorunun cevabını sizler için araştırarak reklam kampanyasının nasıl yürütüleceği adım adım belirtildi. Sizler de bu adımları uygulayarak geniş müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz. 

1.Öncelikle bir Facebook işletme sayfası oluşturulur.

Facebook’ta reklam verebilmeniz için öncelikle Facebook işletme sayfanızı oluşturmanız gerekir. 

2. Facebook Reklam Yöneticisi ile iletişime geçilir.

Ürün veya hizmetlerinizin reklam kampanyasın yürütmek için linke tıklayarak Facebook Reklam Yöneticisi ’ne gidin.

3. Yeni bir reklam kampanyası başlatmak için “Oluştur” tıklanılır.

Reklam Yöneticisi’nde panelinde bir reklam kampanyası oluşturmaya başlamak için “Oluştur” butonuna tıklayın.

Adsiz tasarim 2023 10 26T222418.478

4. Bir kampanya amacı seçilir.

Facebook, tüm kullanıcılarına marka bilinirliği, erişim, trafik, katılım, uygulama yüklemeleri, dönüşümler vb. gibi birçok noktada reklam hedeflerinizle uyumlu çeşitli kampanya hedefleri sunar. Bu sayede istediğiniz sonuçlar ile en iyi eşleşen hedefi seçilir. 

5. Kampanyanız isim verin.

Tanımlamanıza yardımcı olması açısından kampanyanıza açıklayıcı bir isim vermeniz gerekir.  Mümkünse bir A/B testi oluşturmayı ve bir kampanya bütçesi optimizasyonu tanımlamayı da seçmek verimli olur.

6. Reklam hesabınızı oluşturun.

Şayet bir reklam hesabınız yok ise, Facebook sizden ülkeniz, para biriminiz ve saat diliminiz de dâhil olmak üzere birçok bilginin yer aldığı hesap ayrıntılarınızı girmenizi isteyecektir.

7. Hedef kitlenizi belirtin.

Hedef kitlenize ilişkin demografi, ilgi alanları ve davranışlara göre seçerek bir reklam seti oluşturun.  Gelişmiş hedefleme seçenekleri kullanarak Özel Hedef Kitleleri ve Benzer Hedef Kitleleri de kullanma imkânına sahip olabilirsiniz. 

Adsiz tasarim 2023 10 26T222401.197

8. Reklam alanlarını seçme

Facebook üzerinden verilen reklamlar, Facebook’un kendi platformları olan Instagram, Audience Network ve Messenger gibi ortamlarda otomatik olarak yerleştirmesine izin verebilir ya da belirli yerleşimleri manuel olarak seçerek, reklamlarınızın nerede görünmesini istediğinizi seçebilirsiniz. 

9. Bütçe ve programınızı belirleyin.

Reklam için harcamak istediğiniz bütçeyi belirleyerek reklamınızı daha iyi optimize edebilir, bütçe konusunda planlı ilerleyebilirsiniz.

10. Reklam biçiminizi belirtin.

Reklam kampanyanızı hedefinize ve yaratıcı öğelerinize uygun bir reklam biçimi seçerek reklamınızı oluşturmayı hedefleyin. Facebook, tek resimli videolu, dönen reklamlar ve daha fazlasını içeren çeşitli biçimler sunar.

11. Reklam kreatifinizi ekleyin.

Görsel materyallere  (resimler veya videolar) yükleyin ve bir başlık, metin ve harekete geçirici mesaj gibi ilgi çekici bir reklam metni hazırlayabilirsiniz.

12. Reklamınız ile ilgili gerekli incelmeyi yaparak onaya gönderin

Reklamınızı inceleme aşamasın alınmadan önce, reklam ayarlarını, hedefleri bir kez daha kontrol ederek uygun olup olmadığından emin olduktan sonra incelemeye gönderin. Reklamlar 24 saat içinde incelenir. 

13. Kampanyanızı takibini yaparak optimize edin

Reklam kampanyanızın performansını izlemek, temel ölçümleri analiz etmek ve sonuçlarınızı iyileştirmek amacı ile veriye dayalı optimizasyonlar yapmak için Facebook Reklam Yöneticisi’ni kullanılabilir. 

Bu adımlar sırası ile izlenerek başarılı bir Facebook reklam kampanyası yürütebilirsiniz. 

Facebook Reklamı Nasıl Açılır?

Facebook ve Instagram üzerinden reklamlarınızı yönetebilmeniz için öncelikle Facebook Business Manager açma işlemini halletmeniz gerekir. Bunun yanı sıra hesabınızın içerisinde en az bir reklam hesabınızın bulunması da önemlidir. Sonraki zamanlarda eklemek istediğiniz reklam hesaplarınızı ekleyerek yönetimini buradan sağlayabilirsiniz. 

Facebook reklamı nasıl açılır? Diyorsanız öncelikli olarak Facebook Business Manager hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Bu aşamadan sonra  ‘İşletme Ayarları’ sekmesine tıklanarak buradan reklam hesaplarınızı ekleyebilirsiniz. Sayfanın sol kısmında yer alan açılır menüdeki ‘Reklam Hesapları’ sekmesini üzerinden hesaplarınızı yönetmeye başlayabilirsiniz.

Adsiz tasarim 2023 10 26T222347.835

Reklam Hesapları sekmesinde bulunan sayfada  ‘Ekle’ butonuna tıklayarak hesaplarınızı eklemiş ve aynı şekilde  ‘Yeni Hesap Oluştur’ adımı ile hesap oluşturmuş iseniz reklam modelleri arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Facebook Business Manager açma aşamaları bu adımlardan oluşuyor. Sonrası tamamen ekibinizin bilgi ve deneyime kalıyor. 

İyibilgiler.com kurucusu ve yöneticisidir, aktif olarak 8 yıldır içerik üreticisidir. İşten arta kalan zamanları blog yazarlığı yaparak değerlendirmektedir.

  • Toplam 106 Yazı
  • Toplam 1 Yorum
Benzer Yazılar

WordPress Nedir, WordPress Nasıl Kullanılır?

İNTERNET 6 ay önce

İçindekiler WordPress Nedir? WordPress Nasıl Kurulur? WordPress Site Kurma Web Sitesi Ana İçerikleri Bir Alan Adı (Domain) Seçin Hosting Hizmeti Seçin WordPress Kurulumu WordPress, milyonlarca web sitesinin temelini oluşturan açık kaynaklı yönetim sistemidir. MySQL veri tabanını kullanan PHP dilinde yazılmıştır. Tarihi 2001 yılına kadar dayanır. Açık kaynak yazılım olmasından dolayı herkes indirerek kullanabilir. Kullanıcı dostu bir ara yüze sahip güçlü SEO özellikleri barındırır.  WordPress Nedir? WordPress, dünya genelinde milyonlarca sitenin alt yapınışın oluşturur. Alt yapı oluşturan bir platform olmasına rağmen ne olduğu, nasıl çalıştığı ve nasıl kullanılacağı konusunda bilgisi olmayan bu platform ile çalışması zor olur. İster bir blog siteniz olsun, ister işletme sahibi olun; hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için araştırdık.  Açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemi olarak bilinin WordPress, herkesin kullanabileceği ve kendi ihtiyaçlarına göre  değiştirebileceği bir sistemde çalışır. Kullanıcılar bu sistem ile web sitelerini ve blogları kolayca oluşturmasını ve yönetmesini sağlar.  WordPress Nasıl Kurulur? Kullanıcı dostu […]

Google Adwords Nedir, Nasıl Kullanılır? (2023)

İNTERNET 6 ay önce

İçindekiler İnternet Sitesi Reklamı Nasıl Verilir? Google Adwords Nedir? Google Adwords Nasıl Kullanılır? Google erişim imkânı Hedef kitle seçeneği Reklamlar amaca göre yönetilir Reklamlara tıklandığında ödeme  Tam kontrol  Kullanıcıya bütçe dostu fiyatlandırma İş ortağı sitelerde de reklam gösterimi İnternet sitesi reklamı, birçok internet sitesi sahibinin uzman destek almak istediği konular arasında geliyor. Dünya genelinde kullanılan arama motorları içerisinde en çok kullanılan arama motoru Google olarak ön plana çıkıyor. Günümüzde her hangi bir konuda araştırma yapmak isteyen kullanıcı öncelikle Google’yi tercih ediyor. Şayet bir ürün ya da hizmet satışı gerçekleştiriyorsanız, markanızı en üst seviyeye çıkarmak için Google iyi bir seçenek olarak görülmektedir. İnternet sitesi reklamı vererek satışlarınızı artırabilirsiniz. Mağazanızın işlek bir caddede olmasını ister misiniz? İşte bu noktada devreye Google Adwords girmektedir. Peki, internet sitesi reklamı nasıl verilir? Google Adwords reklamı nedir, nasıl kullanılır? İnternet Sitesi Reklamı Nasıl Verilir? Günümüzde kullanıcılar, ürün veya hizmet satın almak için mağaza mağaza dolaşmak yerine […]

Oyun Oynayarak Para Kazanmak Mümkün Mü? (2023)

İNTERNET 6 ay önce

İçindekiler Oyun Oynayarak Para Kazanmak Mümkün Mü? (2023) Oyun Oynayarak Nasıl Para Kazanılır? Para Kazandıran Oyunlar (2023) 1. Fortnite İle Para Kazanmak 2. Metin 2 Oynayarak Para Kazanmak 3. PUBG İle Para Kazanmak Oyun oynayarak para kazanmak, internet ortamında özellikle ek gelir veya pasif gelir oluşturmak isteyen kişiler tarafından en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte hayatımıza dahil olan yapay zeka, NFT, kripto sistemleri gibi birçok sistem sayesinde oyun oynayarak para kazanmak mümkün hale gelmiştir. Ancak bu işlemleri yaparken tabii ki kullanılan sistemlerin, yazılımların güvenilir olduğundan emin olmak gerekir. İnternet ortamında ek gelir oluşturmak isteyen kişiler, son birkaç yıldır internette aktif olarak kullanılan “Oyunlarda para kazanma” sistemlerini uygulayarak günlük ayıracakları çok ufak zaman dilimleri sayesinde bu zamanı paraya çevirebilmektedir. Örneğin Metin 2, League Of Legends, PUBG gibi tüm dünya tarafından bilinen oyunlarda eşya, hesap, oyun parası gibi satışlarla gelir elde edilebilmesinin yanı sıra yapay zeka, NFT, kripto, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Gezinme deneyiminizle ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanırız. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, bunları kabul etmiş olursunuz.