«
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi-Finans
  3. Halka Arz İle Para Kazanılır Mı? Para Kazanmak (2023)

Halka Arz İle Para Kazanılır Mı? Para Kazanmak (2023)

Adsız tasarım (58)
Rate this post

Halka arz ile para kazanmak, özellikle yatırım ve borsa dünyasına ilk defa giriş yapacak kişiler tarafından en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Borsada hisse senedi yatırımı yaparken en çok merak edilen konu, “Halka arz ile para kazanılır mı?” ve “Halka arzdan para kazanmak için neler yapılmalı?” benzeri olmaktadır. Peki, halka arz ile para kazanılır mı? Halka arz nedir, halka arz ile nasıl para kazanılır?

Halka Arz İle Para Kazanılır Mı? Para Kazanmak (2023)

Öncelikle halk arz olan şirketlerin hisse senetlerini alınıp satılmasının ne anlama geldiğinin bilinmesi gerekir. Borsa İstanbul’da işlem gören tüm hisse senetleri daha önce halka arz edilmiştir. Halka arz edilmiş hisse senetlerinden beklentiler biraz farklıdır.

Adsiz tasarim 61

Halka arz ile para kazanma konusunda iki durum ön plana çıkar. Bunlardan bir tanesi daha önce halka arz olmuş ve borsada işlem görmüş şirketlerin sermayelerinin bir kısmı halka arz edildiğinde, halka arzdan hisse senedi alınır. Bir diğer durum ise ilk kez borsaya kote olacak ve halka arz olacak şirkete ait hisse senetlerinin alınmasıdır. Halka arzdan sonra hisse senetleri borsada işlem görmeye başlar. Halka arz fiyatından alınan hisse senetleri daha yüksek bir fiyat ile satılabilir.

Halka Arz İle Para Kazanma Nedir?

Şirketler ilk kurulduklarında büyümek, gelişmek ve yatırım yaparak globalleşen dünya ekonomisinde rakipleri ile rekabet etmek için kurulurlar. Bunu gerçekleştirebilmek için de sermaye bulmada bazen zorlanabilirler.

Halka arz ile para kazanma

Şirket tarafından ihtiyaç duyulan finansman iki farklı yoldan sağlanabilir. Bunlardın biri öz kaynaklar, diğeri ise yabancı kaynaklardır. Şirketler finansal kaynak sağlamada yabancı kaynakları tercih etmeleri halinde fon toplamak için halka açılırlar. Fon toplama işlemine Halka Arz denir.

Halka Arz İle Para Kazanmak; Halka Arz Nasıl Temin Edinilir?

Sermayesini artırmaya karar veren şirket bazı prosedürleri yerine getirmesi gerekir. Halka arz işlemi çeşitli prosedürleri aracılığı ile gerçekleşir. Hangi şirketlerin halka arzda bulunacağı, halka arz şartları gibi bilgiler paylaşılır. Halka arz tarihi belirlenerek bu tarihler arasında yatırımcılar hisse senetlerini almaya başlar. Bu sürece talep toplama süreci denir.

Adsiz tasarim 59

Gerçekleşen halka arz türüne göre işlemler birkaç gün içinde sonuçlanarak borsada işlem görmeye başlar. Yatırımcıların halk arza katılmaları için hisse senedi hesabına sahip olmaları gerekir. Bunun için bankadan yatırım hesabı açılır. Mobil uygulama üzerinden de hesap açılabilir. Talep toplama zamanı işlemler gerçekleştirilir.

Halka Arz Yatırımcıya Para Kazandırır Mı?

Şirketler ürünlerini yeni bir potansiyel müşteri gruplarını tanıtmak ve kamu bilinci için oluşturmak için halka arz işlemi gerçekleştirir. Şirket için Pazar payında bir artışa yol açarken, bireyler için de bir çıkış stratejisi olarak kullanılır. Birçok sermayedar risk alarak halka arzları başarılı şirketlerden para kazanmak amacı ile kullanır.

Şirketler ilk defa halka arzda, özel şirket olarak halka açılır. Hisse senetlerini borsadan satın alınması için yatırımcılara sunar. Halka sunulmuş olan hisse senetleri değerli bir yatırım aracı olabilir. Bazen ise yatırımcısına para da kaybettirebilir. Halka arz ile hisse senetlerine yatırım yaparak yatırımcıya sağladığı faydaları ve bu yatırımların nasıl değerlendirileceği hakkında bilgiler edinebilirsiniz…

Halka Arz İle Para Kazanmak

Son yıllarda ön plana çıkan ve en çok kazandıran yatırım araçlarından biri olan borsaya her geçen gün yeni yatırımcılar katılıyor. Borsaya ilgi duyan halka arzı edilecek hisse senetlerinin nereden elde edileceğini merak ediyor. Bunun yanı sıra halka arz edilen hisse senetlerinden para kazanılır mı gibi birçok konu hakkında araştırma yapmaya başladılar. Halka arzdan para kazanmak için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Adsiz tasarim 58 2

Harekete erken başlama

Yatırımcı bir halka arza yatırım yaparak,  büyüme potansiyeli yüksek olan bir şirketin zemin işlerine girebilir. Kısa sürede hızlı bir şekilde kar elde etme imkânı sağlar. Bunun yanı sıra uzun vadeli fiyat büyümesine de yardımcı olur. Harekete erken geçmenin yanı sıra kar elde etme imkânı da ön plana çıkar.

İleriye Dönük Uzun Vadeli Yatırım

Halka arz yatırımlarını tercih edeni yatırımcılar öz sermaye yatırımlarına ortak olur. Bu sayede ileriye dönük, uzun vadeli getiri elde etme şansına sahip olurlar. Elde edilen kazançlar uzun vadeli finansal yöndeki hedefleri gerçekleştirmenize yardımcı olabilir.

Ucuz Satın Alınarak, Büyük Kazanç Sağlama

Büyüme potansiyeline sahip olan bir şirkete yatırım yapıldığında, halka arz fiyatları ucuz fiyattan halka arz edilir. Şirket indirimli fiyat sunarak daha fazla hisse senedi halka arz eder. Bu gibi imkânları kaçırsanız, büyüme potansiyeli şirkete yatırım yapmak ilerleyen zamanlarda zor olabilir. Zira hisse senedi fiyatları yükselebilir. Bu duruma en çarpıcı örnek Amazon örneği gösterilebilir. 1997 yılında halka arz işlemi gerçekleştiğinde her hisse 18 dolardan fiyatlandırıldı. İlerleyen süreçte ise hisse senetlerini değeri sürekli yükseldi.

Bir Cevap Yaz

iyibilgiler Hakkında

iyibilgiler

İyibilgiler.com kurucusu ve yöneticisidir, aktif olarak 8 yıldır içerik üreticisidir. İşten arta kalan zamanları blog yazarlığı yaparak değerlendirmektedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *