«
  1. Anasayfa
  2. İNTERNET
  3. İnternet Sitesi Reklamı Nasıl Verilir? Google Adwords Nedir, Nasıl Kullanılır? (2023)

İnternet Sitesi Reklamı Nasıl Verilir? Google Adwords Nedir, Nasıl Kullanılır? (2023)

Adsız tasarım - 2023-10-26T223616.547
Rate this post

İnternet sitesi reklamı, birçok internet sitesi sahibinin uzman destek almak istediği konular arasında geliyor. Dünya genelinde kullanılan arama motorları içerisinde en çok kullanılan arama motoru Google olarak ön plana çıkıyor. Günümüzde her hangi bir konuda araştırma yapmak isteyen kullanıcı öncelikle Google’yi tercih ediyor.

internet sitesi reklamı

Şayet bir ürün ya da hizmet satışı gerçekleştiriyorsanız, markanızı en üst seviyeye çıkarmak için Google iyi bir seçenek olarak görülmektedir. İnternet sitesi reklamı vererek satışlarınızı artırabilirsiniz. Mağazanızın işlek bir caddede olmasını ister misiniz? İşte bu noktada devreye Google Adwords girmektedir. Peki, internet sitesi reklamı nasıl verilir? Google Adwords reklamı nedir, nasıl kullanılır?

İnternet Sitesi Reklamı Nasıl Verilir?

Günümüzde kullanıcılar, ürün veya hizmet satın almak için mağaza mağaza dolaşmak yerine oturdukları yerde arama motorlarında arama yapıyor. Google’ın Arama Ağı Reklam modeli bu noktada kullanıcılara oldukça kolaylık sağlıyor. Bu sayede reklamlarınızı hedef kitleye rahatlıkla gösterebilirsiniz. Marka bilinirliği ve satışların artırılması için hem yerel hem de global reklam verme imkânı sağlar.  Google Adwords ile hayal edilenin üstünde geniş çapta insanlara ulaşmak mümkündür. 

Adsiz tasarim 2023 10 26T223555.166

Üretmiş olduğunuz ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi geniş kitleye ulaştırmak için reklamlarınızı göstermeniz gerekir. Marka bilinirliği ve satışların artışı için önemli olan nokta doğru anahtar kelime stratejisi ve kurgusudur. İnternet sitesi reklamı nasıl verilir? Sorusunun cevabını arayanlara yedi maddede reklam verme aşamalarını dile getirdik. 

  • Google hesabının oluşturulması
  • Anahtar kelimelerin seçilmesi 
  • Kampanya ayarlarının yapılması
  • Reklam metninin hazırlanması
  • Reklam uzantılarının tamamlanması
  • Dönüşüm kodlarının yerleştirilmesi
  • Faturalandırma ayarlarının yapılması

Bu adımlar gerçekleştirilerek hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. 

Google Adwords Nedir?

Google Adwords, Google’ın çevrimiçi reklamcılık uygulamasıdır. Hedef kitleye internet ortamında reklam oluşturma imkânı sunar. Başlangıçta ismi Google AdWords olurken, 2018 yılından itibaren Google Ads olarak tanımlanıyor. Yani markanızın reklam çalışmalarını yapabilecek sistemin adına Google Ads denir. Hedef kitle yanı kullanıcılarınız markanızı ve sunmuş olduğunuz hizmetleri arama motorunda arattığında, kullanıcıların karşısına reklamlarınızı göstermeniz gerekir. Bu reklamları kullanıcılara göstermek için Google Ads çalışması yapmanız gerekiyor.

Google Adwords Nasıl Kullanılır?

Adsiz tasarim 2023 10 26T223544.130

Google Adwords kullanmak, kullanıcıya artı özellikler sunar. Bunların öne çıkanlarını sizler için araştırdık ve listeledik. İnternet sitesi reklamı vermek üzere Google Adwords kullanımını en temel düzeyde, faydalı bilgilerle birlikte aşağıda önerilen yöntemler aracılığıyla kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Google erişim imkânı

Dünya çapında en çok ilgi gören ve talep edilen arama motorları arasında ilk sırayı Google alır. Her hangi bir konu üzerinde araştırma yapmak isteyen kullanıcıların aklına öncelikle Google geliyor. Doğal olarak hedef kitlenin en çok yer aldığı bölge burasıdır. Geniş kitlelere erişim imkânı sunuyor. Bu imkân sayesinde verilecek reklam zaman açısından başarı oranını yukarı çeker. 

Hedef kitle seçeneği

Google, her işletme için bünyesinde müşteri barındırıyor. Şayet reklamlar doğu hedefe yönlendirilmek isteniliyorsa Google bu imkânları size sunuyor. Google Adwords reklam paneli ile detaylı reklam hedeflemesi yapılabilir. 

Reklamlar amaca göre yönetilir

Arama motoru Google sayesinde konuya çözüm arayan kullanıcılar, kelimeleri ön planda tutarak hedeflenen konuya ulaşmak istiyor. Hedef kitle doğru olarak belirlendiğinde verilecek reklamlar amacına uygun bir şekilde hedef kitleye ulaşabilir. 

Reklamlara tıklandığında ödeme 

Google Adwors’te internet sitesi reklam çalışmaları yapıyorsanız reklamlar gösterildiği zaman değil, tıklama işlemi gerçekleştiği zaman Google’ye ödeme yaparsınız. Bu sayede reklamlardan alınacak verimde artırılmış olur. 

Adsiz tasarim 2023 10 26T223616.547

Tam kontrol 

Google Adwords, uygulanan fiyatlara kolay başlatılan, istenildiğinde durdurulabilen, uygun ve belirlenebilir kontrol imkânı sunuyor. Yani söz konusu reklam Google Adwords’in kolay kontrol paneli sayesinde bu işlemler rahatlıkla yönetilebiliyor.

Kullanıcıya bütçe dostu fiyatlandırma

Google her bütçeye uygun bir fiyatlandırma politikası uyguluyor. Bu sayede her kesimden kullanıcının rahat bir şekilde reklam vermesi için imkân sunuyor. Bu nedenle hem kolay bir şekilde erişebilir olması hem de bütçe dostu olması sayesinde ilk tercih edilenler arasında yer alıyor. 

İş ortağı sitelerde de reklam gösterimi

Google Adwords reklam çalışmalarının yanı sıra iş ortaklığı bulunan web sitelerinde ve uygulamalarında da reklam gösterimi yapılır. Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformu YouTube ile reklam çalışmaları yapmak için Google Adwords’ü kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra Ekşi Sözlük, farklı web sitelerinde reklamlarınızı göstermek için Google Adwords çalışmaları ile reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Sanıldığından daha fazlasını Google Ads kullanıcılarına sağlıyor. Uygun anahtar seçimi ile hedef kitlenize reklam sayesinde ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

iyibilgiler Hakkında

iyibilgiler

İyibilgiler.com kurucusu ve yöneticisidir, aktif olarak 8 yıldır içerik üreticisidir. İşten arta kalan zamanları blog yazarlığı yaparak değerlendirmektedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *