Kabakulak Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kabakulak, viral bir enfeksiyon olan kabakulak virüsü (Mumps Virus) tarafından neden olunan bulaşıcı bir hastalıktır. Ağız ve boğazın arkasında yer alan tükürük bezlerini etkiler. Kabakulak genellikle çocukluk döneminde görülse de, her yaşta insanı etkileyebilir. Genellikle kış ve ilkbahar aylarında daha yaygın olarak görülür. Kabakulak, damlacık yoluyla öksürme, hapşırma veya enfekte bir kişinin tükürüğü ile temas yoluyla yayılır. Kabakulak Belirtileri Kabakulak Tedavileri Kabakulak genellikle kendiliğinden iyileşir ve ciddi komplikasyonlara nadiren neden olur. Ancak, bazı komplikasyonlar, özellikle yetişkinlerde veya ergenlik döneminde görülebilir. Bunlar arasında Testis İltihabı (Orşit), Yumurtalık İltihabı (Ooforit), Beyin Zarı İltihabı (Ensefalit) ve Pankreas İltihabı (Pankreatit) yer alabilir. Tedavi genellikle semptomatik ve destekleyici niteliktedir. İlaçlar, ateş düşürücü veya ağrı kesici ilaçlar gibi semptomları hafifletmek için kullanılabilir. Ayrıca, hastaların dinlenmeleri, yeterince su içmeleri ve hastalığın yayılmasını önlemek için izole edilmeleri önerilir. Kabakulaktan korunmak için, MMR Aşısı (Kabakulak, Kızamık ve Rubella) önerilir. Bu aşı çocukluk döneminde rutin olarak uygulanır ve hastalığın yayılmasını […]

Kabakulak Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kabakulak, viral bir enfeksiyon olan kabakulak virüsü (Mumps Virus) tarafından neden olunan bulaşıcı bir hastalıktır. Ağız ve boğazın arkasında yer alan tükürük bezlerini etkiler. Kabakulak genellikle çocukluk döneminde görülse de, her yaşta insanı etkileyebilir. Genellikle kış ve ilkbahar aylarında daha yaygın olarak görülür. Kabakulak, damlacık yoluyla öksürme, hapşırma veya enfekte bir kişinin tükürüğü ile temas yoluyla yayılır.

Kabakulak Belirtileri

  • Şişmiş Tükürük Bezleri: Genellikle kulakların altında bulunan tükürük bezlerinde şişlik ve ağrı görülür.
  • Ateş: Vücut sıcaklığının yükselmesiyle beraber ateş görülebilir.
  • Boğaz Ağrısı: Boğazda ağrı veya rahatsızlık hissi olabilir.
  • Yutma Güçlüğü: Şişmiş bezler nedeniyle yutkunmada güçlük yaşanabilir.
  • Bulantı ve Kusma: Mide bulantısı ve kusma eşlik edebilir.
  • Kaslarda Güçsüzlük ve Ağrı: Vücuttaki çeşitli kaslarda ağrı ve güçsüzlük görülebilir.
  • Baş Ağrısı: Genel olarak baş ağrısı görülebilir.
  • Halsizlik ve Yorgunluk: Hastalığın genel bir yorgunluk hissi yaratması mümkündür.

Kabakulak Tedavileri

Kabakulak genellikle kendiliğinden iyileşir ve ciddi komplikasyonlara nadiren neden olur. Ancak, bazı komplikasyonlar, özellikle yetişkinlerde veya ergenlik döneminde görülebilir. Bunlar arasında Testis İltihabı (Orşit), Yumurtalık İltihabı (Ooforit), Beyin Zarı İltihabı (Ensefalit) ve Pankreas İltihabı (Pankreatit) yer alabilir.

Tedavi genellikle semptomatik ve destekleyici niteliktedir. İlaçlar, ateş düşürücü veya ağrı kesici ilaçlar gibi semptomları hafifletmek için kullanılabilir. Ayrıca, hastaların dinlenmeleri, yeterince su içmeleri ve hastalığın yayılmasını önlemek için izole edilmeleri önerilir.

Kabakulaktan korunmak için, MMR Aşısı (Kabakulak, Kızamık ve Rubella) önerilir. Bu aşı çocukluk döneminde rutin olarak uygulanır ve hastalığın yayılmasını önlemeye yardımcı olur.

Eğer kabakulak şüphesiyle karşılaşırsanız veya semptomlarınız şiddetliyse, bir sağlık merkezine gitmeniz veya iletişime geçmeniz önemlidir.

İyibilgiler.com kurucusu ve yöneticisidir, aktif olarak 8 yıldır içerik üreticisidir. İşten arta kalan zamanları blog yazarlığı yaparak değerlendirmektedir.

  • Toplam 109 Yazı
  • Toplam 1 Yorum
Benzer Yazılar

Down Sendromu Nedir Down Sendromu Neden Olur, Belirtileri Neler (2023)

YAŞAM 4 ay önce

İçindekiler Down Sendromu Nedir? Down Sendromu Neden Olur? Down Sendromu Belirtileri Neler? Down Sendromu Ne Kadar Yaşar? Down Sendrom Kaç Yaşında Anlaşılır? Down Sendromu Tedavisi Var Mı? Down Sendromları Genetik Mi? Down Sendromu Nedir Down Sendromu Neden Olur, Belirtileri Neler sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Down Sendromu, genetik bir farklılık sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Bireylerde çeşitli fiziksel ve bilişsel belirtilere neden olabilmektedir. 21. kromozomun ekstra bir kopyasının varlığından kaynaklanan bu sendrom, doğumdan önce ya da sonrasında teşhis edilmektedir.  Down Sendrom nedenleri, belirtileri ve bu belirtilerin ne zaman başladığı, hem bilimsel çevrelerde hem de toplumda büyük bir ilgi konusudur. Bu genetik durumu daha iyi anlamak için, nedenlerini, belirtilerini ve bireyler üzerindeki etkilerini derinlemesine incelemek gerekmektedir. Down Sendromu Nedir? Down Sendromu, genetik bozukluktur. Temel olarak, insan hücrelerinin genellikle 46 kromozomdan oluştuğunu düşünürsek, sendromlu bireylerin 21. kromozom setinde ekstra bir kromozom bulunmaktadır. Bu durum Trizomi 21 olarak da bilinmektedir.  Ekstra kromozom, fiziksel özelliklerde […]

Beyin Tümörü Neden Olur? Beyin Tümörü Nedir? Belirtileri Neler? (2023)

HASTALIKLAR 4 ay önce

İçindekiler Beyin tümörü düzelir mi? Her beyin tümörü kanser midir? Beyin tümörü olan hasta ne kadar yaşar? Beyin tümörü öldürür mü? 4. Evre Tümör Belirtileri Beyin tümörleri, beyin dokusunda anormal hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi sonucu oluşur. Peki, bu kontrolsüz büyüme neden meydana gelir? Beyin tümörlerinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, bazı risk faktörleri tanımlanmıştır.  Genetik faktörler, bazı çevresel faktörler, radyasyonla maruz kalma gibi durumlar riski artırabilir. Özellikle ailesinde beyin tümörü öyküsü olan kişilerde risk daha yüksektir. Ancak bu faktörlerin herhangi birinin varlığı tümör oluşacağı anlamına gelmemektedir.  Beyin tümörü nedir, diye sorarsak; beyin veya omurilikte oluşan anormal hücre kümelerine beyin tümörü denmektedir. Bu tümörler ya iyi huylu ya da kötü huylu olabilmektedir. İyi huylu tümörler genellikle daha az tehlikeli olarak kabul edilmektedir. Çünkü sınırlıdır ve yanındaki dokulara yayılmaz. Kötü huylu tümörler kanser olarak adlandırılmaktadır ve çevre dokulara yayılırlar. Beyin tümörlerinin belirtileri tümörün büyüklüğüne, konumuna ve türüne göre değişiklik göstermektedir. Beyin tümörü […]

Epilepsi Krizi Nedir? Epilepsi Krizi Nasıl Geçer, Belirtileri Neler? (2023)

HASTALIKLAR 4 ay önce

İçindekiler Epilepsi Nöbeti Nasıl Başlar? Epilepsi Krizi Neden Olur? Epilepsi Krizi Nasıl Geçer? Epilepsi Krizi Nasıl Anlaşılır? Epilepsi krizi, dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen nörolojik bir rahatsızlıktır. Halk arasında sara hastalığı olarak bilinen epilepsi, beyindeki sinir hücrelerinin anormal elektriksel aktivitesi sonucunda ortaya çıkan nöbetlerle tanımlanır.  Birçok insanın adını duyduğu ancak tam olarak ne olduğunu bilmediği epilepsi, aslında dünyanın dört bir yanında sayısız bireyi etkisi altına alan kompleks bir nörolojik hastalıktır. Bu rahatsızlık beynin bazı bölgelerindeki sinir hücrelerinin beklenmedik ve kontrolsüz elektriksel aktivitesi nedeniyle ortaya çıkan nöbetlerle karakterizedir.  Bu nöbetler dışarıdan bakıldığında ani ve şiddetli hareketlere ya da bilinç kaybına neden olmaktadır. Bu da durumu hem hastalar hem de tanık olanlar için korkutucu hale getirebilmektedir. Ancak, doğru bilgi ve farkındalıkla bu nöbetlerin nasıl başladığı, ne gibi belirtiler gösterdiği ve en önemlisi bu anlarda nasıl müdahale edilmesi gerektiği konusunda aydınlatıcı bilgilere sahip olmak mümkündür. Peki, Epilepsi Krizi Nedir? Epilepsi Krizi Nasıl Geçer, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Gezinme deneyiminizle ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanırız. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, bunları kabul etmiş olursunuz.