Recep Yazıcıoğlu Kimdir? (1948 – 2003)

Recep Yazıcıoğlu (Doğum: 2 Haziran 1948, Trabzon – Ölüm: 8 Eylül 2003, Ankara) Görev yaptığı eski Tokat, Aydın, Erzincan ve Denizli Valisi. Sisteme, bürokrasiye, klasik devlet anlayışına karşı çıkışlar yapan, sözünü esirgemeyen biri olarak tanınan Recep Yazıcıoğlu, kişiliği ve görev yaptığı bölgelerde halka olan yakınlığı, fikirleri ve enerjisiyle, ayrıca sıradışı siyasi görüşleri nedeniyle gerçek bir devlet adamı ve kamuoyunda Efsane Vali, Süper Vali olarak anılmıştır. HAYATI VE İLK GÖREV YILLARI Günümüzde Trabzon’un Köprübaşı ilçesine bağlı Yılmazlar köyünde hayata gözlerini açtı. İlkokula doğduğu köyde başladı fakat babasının görevi nedeniyle ilk ve orta öğrenimini Muğla’nın Milas ilçesinde, lise öğrenimini Aydın’da tamamladı. Adnan Kahveci ile çocukluk ve ilkokul arkadaşıdır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini tamamladıktan sonra, 1968’de Aydın’a maiyet memuru olarak atandı. 1971-1984 yılları arasında sırasıyla Kalkandere, Bahçe, Hamur, Ayvacık, Kırıkhan, Alaca, Akçakoca ilçelerinde Kaymakamlık görevini üstlendi. 1975 yılında da asteğmen olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığında askerlik görevini yerine getirdi. 1984 yılında 36 yaşında Türkiye’nin en genç valisi olarak Tokat […]

Recep Yazıcıoğlu Kimdir? (1948 – 2003)

Recep Yazıcıoğlu (Doğum: 2 Haziran 1948, Trabzon – Ölüm: 8 Eylül 2003, Ankara)

Görev yaptığı eski TokatAydınErzincan ve Denizli Valisi. Sisteme, bürokrasiye, klasik devlet anlayışına karşı çıkışlar yapan, sözünü esirgemeyen biri olarak tanınan Recep Yazıcıoğlu, kişiliği ve görev yaptığı bölgelerde halka olan yakınlığı, fikirleri ve enerjisiyle, ayrıca sıradışı siyasi görüşleri nedeniyle gerçek bir devlet adamı ve kamuoyunda Efsane Vali, Süper Vali olarak anılmıştır.

HAYATI VE İLK GÖREV YILLARI

Günümüzde Trabzon’un Köprübaşı ilçesine bağlı Yılmazlar köyünde hayata gözlerini açtı. İlkokula doğduğu köyde başladı fakat babasının görevi nedeniyle ilk ve orta öğrenimini Muğla’nın Milas ilçesinde, lise öğrenimini Aydın’da tamamladı. Adnan Kahveci ile çocukluk ve ilkokul arkadaşıdır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini tamamladıktan sonra, 1968’de Aydın’a maiyet memuru olarak atandı. 1971-1984 yılları arasında sırasıyla Kalkandere, Bahçe, Hamur, Ayvacık, Kırıkhan, Alaca, Akçakoca ilçelerinde Kaymakamlık görevini üstlendi. 1975 yılında da asteğmen olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığında askerlik görevini yerine getirdi.

1984 yılında 36 yaşında Türkiye’nin en genç valisi olarak Tokat Valiliğine atanan Recep Yazıcıoğlu 14 Ağustos 1989’da Aydın Valisi olarak göreve başladı. 19 Ağustos 1991 tarihinde Erzincan Valiliğine, 26 Eylül 1999’da Merkez Valiliğine, 30 Ocak 2003’te de Denizli Valiliğine atandı.

FİKİR VE GÖRÜŞLERİ

Sistemin işleyişine sık sık ağır eleştiriler getiren Yazıcıoğlu halkın sistemin içerisinde olmadığını bundan dolayı bürokrasinin hantallaştığı ve bu yüzden yerinden yönetim sisteminin uygulanması gerektiğini dile getirmiştir. Son günlerde sosyal medyada paylaşım rekorları kıran ve köşe yazılarına konu olan sözleri ise çoğulculuk ve eğitime bakışını net bir biçimde ortaya koymaktadır.

“Kültür olarak siyah-beyaz bir yaklaşım içindeyiz. Siyah-beyaz, dost-düşman. İç düşmanlar-dış düşmanlar... Yahu ne oluyor kardeşim ya? Nasıl olur? Bir vatandaş nasıl ‘düşman’ olur? Düşman olduğuna kim karar verecek be kardeşim? ‘Dost-düşman’ askerî terminolojidir. Sivil hayatta ‘dost-düşman’ terminolojisi kullanılır mı ya! Bu askerî terminolojidir. Ondan sonra zenciler-beyazlar... ‘Falan okulu bitirenler vatan hainidir’, ‘feşmekân okulu bitirenler vatanseverdir’... Memleket hain dolu. O zaman hainler çıkıyor piyasaya. Bir zamanlar zenciler vardı, solcular biliyorsunuz bir zamanlar zenci idi. Şimdi zenci, irticacılar oldu. Yani her zaman bir zenci buluyoruz biz. Demek ki zencilere şiddetle ihtiyacımız var. Yani berikiler-ötekiler. Şimdi bütün bunlar bizim seçkinci anlayışın, dayatmacı anlayışın, tekelci anlayışın, toplum mühendisliğinin yanlış kavramları, vurguları... Kamplaşmalar, kemikleşmeler... Kafamız kalıplarla dolu, dogmalarla dolu. Herkesin kendi doğrusu var. Herkes kendine tapıyor. Farklılıkları zenginlik kabul etmiyoruz. Ve devlet, sistem; ideoloji üretiyor. İdeoloji üreten sistemler demokratik sistemler değil, faşist sistemlerdir. Devletin görevi ideoloji üretmek değildir. İdeoloji, kişilerin, grupların, sivil toplumun tercihidir. Devlet hakemdir, devlet teknik devlettir. Devlet hizmet üretir.”

Vilayet yönetimleri dönemindeki uygulamaları üniversitelerde tez konusu olan Recep Yazıcıoğlu Tokat Valiliği sırasında torba bütçe uygulaması ile Cumhuriyetten bu yana yapılan dersliklerden daha fazla derslik kazandırmıştır.

Recep Yazıcıoğlu, Erzincan Valiliği sırasında doğa sporları ile uğraşmış ve yörenin doğa sporları turizmine açılmasına katkı sağlamıştır. Bölgede Rize (Fırtına Deresi) başta olmak üzere birçok ilde raftingi tanıtmış ve eğitimler düzenlemiştir. Bu sayede günümüzde raftingin hem spor olarak hem de turizm açısından önemli bir yere gelmesinde büyük katkısı olmuştur. Doğa sporlarına özellikle raftinge olan ilgi ve katkısı Denizli Valiliği sırasında da devam etmiştir.

 

ÖLÜMÜ

Denizli Valisi olarak 2003 yılında göreve başlayan Recep Yazıcıoğlu, 2 Eylül 2003’te Eskişehir-Ankara Karayolu üzerindeki Temelli Mahallesi yakınlarında geçirdiği trafik kazası sonucunda yaralandı. Olaydan 2 gün sonra bitkisel hayata girerek 8 Eylül 2003 tarihinde vefat etti. Cenazesi Aydın’ın Söke ilçesinde 10 Eylül 2003’te toprağa verildi.

KOMPLO TEORİLERİ

Vali Recep Yazıcıoğlu, uzun süredir çift görme rahatsızlığı yaşıyordu. Bunun için Ankara’ya doktora gidiyordu. Ankara’ya giderken tek başına ve makam aracıyla değil Ziraat Odası Başkanı ile gitmeyi tercih ediyordu. Ziraat Odası Başkanı “Valime Mercedes yakışır.” diyerek bir Mercedes arabayla yola koyuldular. Bu yol sırasında varlıklı bir kişi olan Ziraat Odası Başkanı’nı Vali yeni bir okul yapımı için ikna edecekti. Ortadaki büyük sorun ise Ziraat Odası Başkanı’nın usta bir şoför yerine çaycısını şoför yapmasıydı. Ankara yakınlarında Vali’nin arabası istinat duvarına çarparak kaza yapar. Ziraat Odası Başkanı olay yerinde hayatını kaybeder, Vali ise ağır yaralanır. Vali 6 gün bitkisel hayatta kaldıktan sonra hayatını kaybeder. Ama bu şüpheli ölümün arkasında başka kişilerin olabileceği düşüncesi ağırlık kazanmıştır.

HATIRASI

  • Denizli’nin Acıpayam ilçesine bağlı Eskiköy’de vatandaşlar tarafından yaptırılarak iki köyü birbirine bağlayan köprüye trafik kazasında yaşamını yitiren eski Denizli Valisi Recep Yazıcıoğlu’nun adı verildi.
  • Denizli’de Pamukkale ilçesine bağlı İncilipınar mevkisinde yapılan ve Ege Bölgesi’nin en büyük parkına İncilipınar Vali Recep Yazıcıoğlu Parkı adı verildi.
  • Kemaliye-Başpınar arasında Karasu Nehri üzerinde (Fırat Nehri’nin Kemaliye ilçesinden Geçen Bölümü) yapılan, yapımında Recep Yazıcıoğlu’nun çok emeğinin geçtiği ve Köprü dizisine de konu olan köprünün adı Vali Recep Yazıcıoğlu Köprüsü yapıldı.
  • Erzincan’ın Kemaliye ilçesi ile Çaltı İstasyonu arasındaki en uzun kara yoluna Vali Recep Yazıcıoğlu tüneli adı verildi.
  • Aydın il merkezinde Aydın Belediyesince yaptırılan kültür merkezine Recep Yazıcıoğlu Kültür Merkezi adı verildi.
  • Tokat il merkezindeki eski SSK Devlet Hastanesinin adı, Tokat Vali Recep Yazıcıoğlu Devlet Hastanesi olarak değiştirildi.

POPÜLER KÜLTÜR

Yazar Ayşe Kulin tarafından kaleme alınan Köprü adlı romandan esinlenilerek çekilen ve Star TV’de Erzincan Valiliği sırasında yapılması için büyük emek harcadığı Başpınar Vali Recep Yazıcıoğlu Köprüsü’nün konu alındığı bir dizi film yayınlanmıştır. Dizide valiyi sanatçı Erdal Beşikçioğlu canlandırmıştır. Valinin karakter ismi dizideki ve diziden sonra devam eden “Vali” filminde Faruk Yazıcı’dır.

9 Ocak 2009 yılında vizyona giren Vali filminde Denizli’deki uranyum rezervlerini Amerikan şirketinin kullanımına açmadığı için suikasta kurban gittiği konusu işlenmektedir.

İyibilgiler.com kurucusu ve yöneticisidir, aktif olarak 8 yıldır içerik üreticisidir. İşten arta kalan zamanları blog yazarlığı yaparak değerlendirmektedir.

  • Toplam 109 Yazı
  • Toplam 1 Yorum
Benzer Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Gezinme deneyiminizle ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanırız. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, bunları kabul etmiş olursunuz.