«
  1. Anasayfa
  2. İNTERNET
  3. SEO Nedir, SEO Ne İşe Yarar? On Page ve Off Page SEO (2023)

SEO Nedir, SEO Ne İşe Yarar? On Page ve Off Page SEO (2023)

SEO Nedir, Ne İşe Yarar?
5/5 - (1 vote)

SEO Nedir, SEO Ne İşe Yarar? On Page ve Off Page SEO, Bu yazımızda bu konulara açıklık getirmeye çalışacağız.

SEO nedir ve SEO ne işe yarar gibi Webmaster dünyasına katılırken önemli bir yere sahip olan soruların cevaplarını merak eden kullanıcılar, bilinçsiz yaptıkları işlemler nedeniyle internet sitelerine zarar verebilmektedir. Search Engine Optimization terimi, dilimizdeki karşılığı ile “Arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir. Yani bu işlem, en kısa tabiri ile bir internet sitesinin arama motorlarının çeşitli kurallarına ve değerlendirme metriklerine göre optimize edilmiş hale getirilmesi olarak yorumlanabilir.

SEO Ne 9

SEO nasıl yapılır gibi teknik soruların cevaplarını ise net olarak vermek mümkün değildir; zira sadece birkaç farklı teknik değil sitelere etki edebilen yüzlerce farklı teknik söz konusu olmaktadır. Ancak internet ortamında sık sık yapılan “SEO nedir, ne işe yarar?“, “SEO nasıl yapılır?” gibi sorguların cevaplarını en kısa şekliyle verebilmek için temel düzeydeki teknik bilgilere bakarak hareket etmek mümkündür. Peki, SEO nedir ve ne işe yarar?

SEO NEDİR?

Search engine optimization, çeşitli internet sitelerinin arama motorlarına özgü, sürekli güncellenen ve geliştirilen birçok değerlendirme metriğine uyumlu kurallar ile birlikte optimize edilmesi işlemidir. Bu optimizasyon işleminin sadece alanında uzman, SEO konusuna hakim kişi ve kuruluşlar aracılığıyla yapılması; internet sitelerinin kısa vadede iyi sonuçlar elde etmesine yarar sağlamaktadır.

SEO Ne 10

SEO teknikleri ve sitelere etki edebilecek önemli detaylar, özellikle Google tarafından sürekli ortaya atılan yeni geliştirmeler ile birlikte değişiklik gösterebilmektedir. Dolayısıyla SEO nedir sorusuna en iyi cevabı verebilmek için güncellemeleri takip etmek, SEO konusunda ortaya çıkan yeni gelişmeleri ve trendleri öğrenmek gerekir.

SEO NE İŞE YARAR?

SEO ne işe yarar sorusunun en kısa ve en iyi cevabı ise, internet sitelerinin arama motorları içinde daha iyi bir değer elde etmesi olarak verilebilir. SEO, On Page ve Off Page çalışmaları olarak iki ayrı grupta incelenebilir. Adından da anlaşılabileceği üzere On Page SEO site içi çeşitli optimizasyon ayarlamalarını kapsarken Off Page SEO site dışından, örneğin backlink adı verilen geri bağlantı gibi çeşitli ayarlamaları içermektedir. On Page SEO ve Off Page SEO çalışmalarını aşağıdaki şekilde iyi ayrı grupta incelemek mümkündür.

ON PAGE SEO NEDİR, NE İŞE YARAR?

On Page SEO çalışmalarıyla birlikte internet sitelerinin iç kısmında çeşitli optimizasyon ayarlamaları yapılabilir. Bu ayarlamalar, sitelerin sayfa otoritesini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Bir internet sitesinde On Page SEO konusunda yapılabilecek temel çalışmaları şu şekilde listelemek mümkündür;

  • Yazılım Çalışması; İnternet sitelerinde kullanılan tema ve yazılımlar, SEO açısından önemli bir rol oynamaktadır. Meta anahtar kelime gibi bilinen temel SEO konularında yazılımın uygun olması, iyi ayarlanmış olması gerekir. Ayrıca temanın açılış hızı gibi metrikler de SEO’ya etki edebilmektedir.
  • İçerik Çalışmaları; İnternet sitelerinin ana sayfa, hakkında, hizmetler gibi çeşitli sayfa alanları veya blog yazısı, tanıtım yazısı, ürün yazısı gibi içerik alanlarının yanı sıra görseller, videolar, maddelemeler gibi önemli içerik kuralları, siteye SEO açısından otorite sağlayabilmektedir.
  • Görsel Optimizasyonu; Sitelerde kullanılan çeşitli görsellerin optimize edilmiş olması, SEO’yu etkileyen önemli faktörler arasındadır. Örneğin çok yüksek boyutlu görsel kullanımları sayfanın daha geç açılmasına sebep verebilir. Bu açıdan site açılış hızını düşüreceği için görsellerin optimize edilmesi önerilmektedir.
SEO Ne 11

OFF PAGE SEO NEDİR, NE İŞE YARAR?

Off Page SEO nedir sorusunun cevabı ise kısaca site dışı SEO çalışmaları olarak açıklanabilir. Off Page SEO çalışmalarında amaç siteye dışarıdan destek sağlamak olarak bilinir. Temel düzeyde, etkili olabilecek site dışı arama motoru optimizasyonu çalışmalarını ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Backlink Sağlamak; İnternet sitelerine özellikle anahtar kelimeleri üzerinden geri bağlantı türlerini sağlamak, otoriter bir site için önem arz etmektedir. Backlinkler metin, görsel veya çapa şeklinde birbirinden farklı türlerde olabilmektedir.
  • Tanıtım Yapmak; Çeşitli reklam ve tanıtım çalışmalarıyla birlikte siteye geri dönüşüm kazandırmak; Off Page SEO çalışmaları arasında en çok kullanılan tekniklerden biri olmaktadır. Etkili reklam çalışmaları ve tanıtımlar ile birlikte otorite elde etmek mümkündür.
  • Sosyal Medya Kullanmak; İnternet sitelerini markalaşma yolunda ilerletip aktif olarak sosyal medya platformlarla bağlantı kurmak, sitenin otorite gücünü arttırabilmektedir. Zira özellikle Twitter, Facebook gibi sosyal ağlar internet ortamında çok büyük bir güce ve dolayısıyla otorite puanlarına sahiptir.

Bu tür temel düzeyde yapılabilecek çalışmalar dışında birçok SEO tekniği bulunmaktadır. İyi bir otorite puanına sahip internet sitesi elde etmek için SEO çalışmalarında kesinlikle bilinçli hareket edilmesi, spam işlemlerden kaçınılması gerekir.

Bir Cevap Yaz

iyibilgiler Hakkında

iyibilgiler

İyibilgiler.com kurucusu ve yöneticisidir, aktif olarak 8 yıldır içerik üreticisidir. İşten arta kalan zamanları blog yazarlığı yaparak değerlendirmektedir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *