WordPress Nedir, WordPress Nasıl Kullanılır?

WordPress, milyonlarca web sitesinin temelini oluşturan açık kaynaklı yönetim sistemidir. MySQL veri tabanını kullanan PHP dilinde yazılmıştır. Tarihi 2001 yılına kadar dayanır. Açık kaynak yazılım olmasından dolayı herkes indirerek kullanabilir. Kullanıcı dostu bir ara yüze sahip güçlü SEO özellikleri barındırır.  WordPress Nedir? WordPress, dünya genelinde milyonlarca sitenin alt yapınışın oluşturur. Alt yapı oluşturan bir platform olmasına rağmen ne olduğu, nasıl çalıştığı ve nasıl kullanılacağı konusunda bilgisi olmayan bu platform ile çalışması zor olur. İster bir blog siteniz olsun, ister işletme sahibi olun; hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için araştırdık.  Açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemi olarak bilinin WordPress, herkesin kullanabileceği ve kendi ihtiyaçlarına göre  değiştirebileceği bir sistemde çalışır. Kullanıcılar bu sistem ile web sitelerini ve blogları kolayca oluşturmasını ve yönetmesini sağlar.  WordPress Nasıl Kurulur? Kullanıcı dostu ara yüz, geniş özelleştirme seçenekleri ve güçlü özellikleri ile kullanıcılar kendi web sitelerini kolayca oluşturabilir.  Sitenizi kurmadan önce web sitesi kurma sürecini gerçekleştirmek […]

WordPress Nedir, WordPress Nasıl Kullanılır?

WordPress, milyonlarca web sitesinin temelini oluşturan açık kaynaklı yönetim sistemidir. MySQL veri tabanını kullanan PHP dilinde yazılmıştır. Tarihi 2001 yılına kadar dayanır. Açık kaynak yazılım olmasından dolayı herkes indirerek kullanabilir. Kullanıcı dostu bir ara yüze sahip güçlü SEO özellikleri barındırır. 

WordPress Nedir?

wordpress

WordPress, dünya genelinde milyonlarca sitenin alt yapınışın oluşturur. Alt yapı oluşturan bir platform olmasına rağmen ne olduğu, nasıl çalıştığı ve nasıl kullanılacağı konusunda bilgisi olmayan bu platform ile çalışması zor olur. İster bir blog siteniz olsun, ister işletme sahibi olun; hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için araştırdık. 

Adsiz tasarim 2023 10 29T154425.288

Açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemi olarak bilinin WordPress, herkesin kullanabileceği ve kendi ihtiyaçlarına göre  değiştirebileceği bir sistemde çalışır. Kullanıcılar bu sistem ile web sitelerini ve blogları kolayca oluşturmasını ve yönetmesini sağlar. 

WordPress Nasıl Kurulur?

Kullanıcı dostu ara yüz, geniş özelleştirme seçenekleri ve güçlü özellikleri ile kullanıcılar kendi web sitelerini kolayca oluşturabilir.  Sitenizi kurmadan önce web sitesi kurma sürecini gerçekleştirmek gerekir. Bunun için şu aşamalar gereklidir;

 • Hosting ve alan adı seçimi
 • Site kurulumu
 • Temel site ayarları 
 • Tema seçimi
 • Eklentilerin kurulumu
 • İçerik oluşturma
 • Web sitesi yayınlama

WordPress, MySQL veri tabanını ve PHP programlama dili kullanılarak geliştirilmiş bir içerik yönetim sistemidir. Toplamda üç bileşenden oluşur. Çekirdek dosyalar, temalar ve eklentilerdir. Temel işlevini platforma ait çekirdekler sağlamaktadır. Görünüm ara yüzü olarak Temalar ek özellik sağlar. Eklentiler ile siteye işlevler kazandırılır. 

Adsiz tasarim 2023 10 29T154322.882

Kurulumu gerçekleştirmeden önce bir alan adı ile MYSQL ve PHP desteği sunan bir web veya sunucu hizmetine sahip olunması gerekir. Bu hizmetler sağlandıktan sonra resmi web sitesine girilerek güncel sürüme ait dosyalar bilgisayara indirilir. İndirilen dosyalar zip formatından çıkarılarak klasöre atılır. Bu süreçten sonra şu adımları sırası ile izlenir:

 • WordPress klasöründe bulunan “wp-config-sample.php” belgesinin adı” wp-config.phy” olarak değiştirilir. “
 • Kullanılacak FTP programından işaretli alanlar doldurulur. Hosting hesabına bağlanılır. Site klasöründe yer alan dosyaların tamamı sitenin çalışacağı “public html” klasörüne kopyalanır. 
 • Sitenin çalışması için veri tabanı oluşturulur. Yeni bir MySQL veritabanı oluşturmak için kullanıcı adı ve şifre ile cPanel’e giriş yapılır.
 • MySql Veri tabanı Sihirbazı / MySql Database Wizard menüsüne tıklanılır. Veri tabanı üzerindeki yetkiler tanımlanır.
 • FTP programı üzerinden “wp-config.php” belgesine sağ tıklanarak “Göster/Düzenle” seçeneğini seçilir. Açılan text dosyasının ilgili alanlarına veri tabanı bilgileri girilir.
 • WordPress yükleme işlemleri gerçekleştikten sonra tarayıcı üzerinden web sitesine bağlanılır. 
 • “WordPress Install” sayfası açıldığında işaretli bölümlere siteye ait bilgiler girilir.  “Siteyi Kur” butonuna tıklanır. 

Bu adımlar izlenilerek kurulumu gerçekleştirilmiş olur. 

WordPress Site Kurma

Site kurulumu gerçekleştirildikten sonra site kurma işlemi gerçekleştirilir. Site kurma işi sanıldığı kadar zor değildir. Aşağıda verilecek adımları izleyerek rahat bir şekilde site kurulabilir. Bu adımlar, detaylı olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Web Sitesi Ana İçerikleri

Bir site yapımı öncesinde bilinmesi gereken ön önemli nokta hangi alanda web sitesi kurulacak. Öncelikli olarak kurulacak sitenin konusu belirlenmelidir. Bu site bir blog sitesi olabildiği gibi şirket profili de olabilir. Kişisel kullanım için bir blog oluşturulacak ise konusu seçilir. 

Adsiz tasarim 2023 10 29T154220.745

Fotoğrafçılık, kitap, seyahat konularından yemek yapma bloğuna kadar her şey konu olarak seçilebilir. Uzun vadede içerik oluşturmak için sorun teşkil etmesin. Sitenin nick kısmı belli olduktan sonra nihai hedefin belirlenmesi gerekir. Hitap edilecek kitle hakkında geniş bir bilgiye sahip olma üretilecek içeriklerin faydalı olmasını sağlar. 

Bir Alan Adı (Domain) Seçin

Ele alınması gereken bir diğer adım ise alan adının seçilmesidir. Bu adımın önemi, domain adının markanızı temsil etmesidir. Bu nedenden dolayı iyi düşünülmesi gerekir. Telaffuzu ve hatırlanması kolay, kısa ve özgün bir isim olmalıdır.

Hosting Hizmeti Seçin

Site yapımı için kullanılacak ise doğru Hostinger, Güzel Hosting gibi bir hosting sağlayıcısı bulunur. Özellikleri iyi, uygun fiyatlı bir hosting hizmeti bulmak için iyi araştırma yapmanız gerekir. Zira sektörde binlerce farklı hosting firması olsa da her hosting paketinin özellikleri değişebilmektedir.

WordPress Kurulumu

Bütün adımlar gerçekleştirildikten sonra WordPress kurmak için Hostinger’ın kontrol panelinden tıklamalar yapılarak site kurulumu gerçekleştirir. Kısa süre içerisinde WordPress site kurulumu gerçekleşir. Tüm işlemlerin ardından WordPress internet sitenizin kurulumu tamamlanmış olacaktır. Sonrasında adres çubuğunda site adresinizin yanına “/wp-admin” ekleyerek WordPress yönetim paneline erişebilirsiniz.

İyibilgiler.com kurucusu ve yöneticisidir, aktif olarak 8 yıldır içerik üreticisidir. İşten arta kalan zamanları blog yazarlığı yaparak değerlendirmektedir.

 • Toplam 106 Yazı
 • Toplam 1 Yorum
Benzer Yazılar

Google Adwords Nedir, Nasıl Kullanılır? (2023)

İNTERNET 6 ay önce

İçindekiler İnternet Sitesi Reklamı Nasıl Verilir? Google Adwords Nedir? Google Adwords Nasıl Kullanılır? Google erişim imkânı Hedef kitle seçeneği Reklamlar amaca göre yönetilir Reklamlara tıklandığında ödeme  Tam kontrol  Kullanıcıya bütçe dostu fiyatlandırma İş ortağı sitelerde de reklam gösterimi İnternet sitesi reklamı, birçok internet sitesi sahibinin uzman destek almak istediği konular arasında geliyor. Dünya genelinde kullanılan arama motorları içerisinde en çok kullanılan arama motoru Google olarak ön plana çıkıyor. Günümüzde her hangi bir konuda araştırma yapmak isteyen kullanıcı öncelikle Google’yi tercih ediyor. Şayet bir ürün ya da hizmet satışı gerçekleştiriyorsanız, markanızı en üst seviyeye çıkarmak için Google iyi bir seçenek olarak görülmektedir. İnternet sitesi reklamı vererek satışlarınızı artırabilirsiniz. Mağazanızın işlek bir caddede olmasını ister misiniz? İşte bu noktada devreye Google Adwords girmektedir. Peki, internet sitesi reklamı nasıl verilir? Google Adwords reklamı nedir, nasıl kullanılır? İnternet Sitesi Reklamı Nasıl Verilir? Günümüzde kullanıcılar, ürün veya hizmet satın almak için mağaza mağaza dolaşmak yerine […]

Facebook Reklamı Nasıl Verilir?

İNTERNET 6 ay önce

İçindekiler Facebook Reklamları (Facebook Ads) Nedir? Facebook’ta Nasıl Reklam Verilir? 1.Öncelikle bir Facebook işletme sayfası oluşturulur. 2. Facebook Reklam Yöneticisi ile iletişime geçilir. 3. Yeni bir reklam kampanyası başlatmak için “Oluştur” tıklanılır. 4. Bir kampanya amacı seçilir. 5. Kampanyanız isim verin. 6. Reklam hesabınızı oluşturun. 7. Hedef kitlenizi belirtin. 8. Reklam alanlarını seçme 9. Bütçe ve programınızı belirleyin. 10. Reklam biçiminizi belirtin. 11. Reklam kreatifinizi ekleyin. 12. Reklamınız ile ilgili gerekli incelmeyi yaparak onaya gönderin 13. Kampanyanızı takibini yaparak optimize edin Facebook Reklamı Nasıl Açılır? Facebook reklamları, özellikle sosyal medyadan kitle elde etmek isteyen ve bununla birlikte satılarını artırmak, daha fazla müşteri elde etmek, sitesine daha fazla ziyaretçi çekmek gibi amaçları olan kullanıcılar tarafından en çok merak edilen konular arasındadır. Bununla birlikte Facebook reklamları, Meta çatısı altında birleştirilen Facebook ile Instagram üzerinde sosyal medya hesaplarında daha fazla takipçi elde etmenin harika bir yoludur. Facebook reklam vermeniz halinde verilen reklam 2,17 […]

Oyun Oynayarak Para Kazanmak Mümkün Mü? (2023)

İNTERNET 6 ay önce

İçindekiler Oyun Oynayarak Para Kazanmak Mümkün Mü? (2023) Oyun Oynayarak Nasıl Para Kazanılır? Para Kazandıran Oyunlar (2023) 1. Fortnite İle Para Kazanmak 2. Metin 2 Oynayarak Para Kazanmak 3. PUBG İle Para Kazanmak Oyun oynayarak para kazanmak, internet ortamında özellikle ek gelir veya pasif gelir oluşturmak isteyen kişiler tarafından en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte hayatımıza dahil olan yapay zeka, NFT, kripto sistemleri gibi birçok sistem sayesinde oyun oynayarak para kazanmak mümkün hale gelmiştir. Ancak bu işlemleri yaparken tabii ki kullanılan sistemlerin, yazılımların güvenilir olduğundan emin olmak gerekir. İnternet ortamında ek gelir oluşturmak isteyen kişiler, son birkaç yıldır internette aktif olarak kullanılan “Oyunlarda para kazanma” sistemlerini uygulayarak günlük ayıracakları çok ufak zaman dilimleri sayesinde bu zamanı paraya çevirebilmektedir. Örneğin Metin 2, League Of Legends, PUBG gibi tüm dünya tarafından bilinen oyunlarda eşya, hesap, oyun parası gibi satışlarla gelir elde edilebilmesinin yanı sıra yapay zeka, NFT, kripto, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Gezinme deneyiminizle ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanırız. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, bunları kabul etmiş olursunuz.